بیانیه‌ی بنیاد ژوپی‌آ برای حضور در راهیپمایی افتخار در آمستردام

First Iran Boat in Amsterdam Pride Parade 2017

راهپیمایی غرور اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به رسمی هرساله تبدیل شده است که گروه‌های مختلفی را بهسوی خود می‌کشاند که با هنجارهای دگرجنسگرامحور هم خوانی ندارند و این هنجارها از آن‌ها «دیگری» می‌سازد و این دیگری‌سازی از توهین و تحقیر و خشونت کلامی در جایی تا زندان و حتا اعدام در جایی دیگر ادامه پیدا می‌کند. این گروه‌ها که خود را از تعریف رسمی جامعه حذف‌شده می‌پندارند، امیدوارند که در این روز دیده شوند. آن‌ها نه‌تنها برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، در این روز خیابان‌ها را از آن خود می‌کنند بلکه جلوی چشم‌های مردمی که گاهی فقط برای تماشای جمعیتی که آن را متفاوت می‌بینند به تماشای راهپیمایی می‌روند هم حضور خود را اعلام می‌دارند و همین‌طور  بلکه جلوی چشم‌های میلیون‌ها انسان که از طریق رسانه‌های جمعی ازجمله شبکه‌های مختلف خبری تلویزیونی و ماهواره‌ای، مجله‌ها و روزنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و بیشتر از همه‌ی این‌ها شبکه‌های اجتماعی به تماشای آن‌ها می‌نشینند، نشان می‌دهند که هستند و این بودن، بیش از آن‌چه این مردم فکر می‌کنند به آن‌ها نزدیک است ولی فقط آن را نمی‌بینند و یا انکار می‌کنند.مشاهده‌پذیری پایه‌ی اساسی این راهپیمایی است و اهمیت آن در همان دیگری‌سازی آشکار می‌شود. همان‌جایی که از توهین، تحقیر و خشونت کلامی تا زندان و اعدام وجود دارد و پایه‌ی مبارزه با این ستم، شناخت و دیده‌شدن گروه‌های تحت ستم جنسی است.

 

البته در این بین بیشتر از آن‌چیزی که بدانند و یا به آن اهمیت بدهند، در دیدرس نظام سرمایه هم قرار می‌گیرند. تغییر مناسبات اجتماعی در همه‌ی صحنه‌ها به‌خصوص صحنه‌های اقتصادی و سیاسی، امروزه بسیاری از این گردهم‌آیی‌ها و راهپیمایی‌ها را محلی برای جولان ساختارهای سیاسی و اقتصادی قدرت‌محور قرار داده است. از پرچمی که در دست می‌گیریم، از لباسی که به تن می‌کنیم و آرایشی که می‌کنیم تا شعارهایی که می‌دهیم، هر سال بیش از پیش ما را به هدف تجاری و سیاسی اصحاب قدرت تبدیل می‌کند تا این‌که کم‌کم این راهپیمایی‌ها که برای آرمان‌های برابری‌خواهانه و انقلابی شکل گرفته بودند تبدیل به جشن‌های سرگرم‌کننده‌تری می‌شوند که در آن منافع تجاری و اقتصادی نظام سرمایه‌داری بیشتر از منافع حیاتی گروه‌های تحت ستم جنسی دیده می‌شود. با‌این‌حال، تذکر این نکته ضروری است که هنوز گروه‌های ویژه‌ای به همین سطح از مشاهده نیاز جدی دارند. درحالی‌که حتا همین جشن هم در ادبیات شفاهی و هم‌چونین در ادبیات رسمی بیشتر به نام همجنسگرایان و آن هم همجنسگرایان مرد شناخته و خوانده می‌شود، هنوز همجنسگرایان زن، تراجنسیتی‌ها، دوجنسگرایان، پن‌سکشوال‌ها، اسکشوال‌ها و … مورد بی‌مهری و قضاوت‌های نادرست و ناعادلانه‌ی جامعه قرار دارند و این قضاوت‌ها در خود جامعه‌ی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی هم آن‌جایی که تحت‌تاثیر مردسالاری قرار می‌گیرند هم وجود دارد. این مساله که می‌توان آن را به‌نوعی ناهم‌زمانی در روند مشاهده و پذیرش گروه‌های مختلف اقلیت جنسی خواند سبب می‌شود که اهداف گروه‌های شرکت‌کننده و در مقایسه‌ای بزرگ‌تر افراد شرکت‌کننده، از هم متفاوت و گاهی نامتجانس باشد.

 

این اهداف می‌توانند از جلوه‌گری و نمایش جنسی و جنسیتی که خود پاسخی به نیازهای طبیعی انسان است تا اعتراض و حق‌خواهی و برابری‌طلبی متفاوت باشند. البته این سطح از تفاوت، چیزی است که در درون یک تاریخ و جغرافیا دیده می‌شود و اگر بخواهیم به مقایسه‌ی دو جغرافیای متفاوت از هر نظر به‌عنوان مثال، خاورمیانه از سویی و اروپای غربی از سوی دیگر بپردازیم، به سطح متفاوت و مهم‌تری از نیازها، اهداف و فعالیت‌ها می‌رسیم.

 

برای یک ایرانی همانند منطقه‌های جغرافیایی دیگری که دارای محرومیت‌ها و محدودیت‌های مشابه هستند، حضور بی‌نقاب در برابر دوربین‌ها کاملن متفاوت است با آن‌چیزی که یک هلندی استنباط می‌کند. ما هنوز در آغاز مسیر مشاهده‌پذیری قرار داریم.

 

شرکت ما در رزه‌ی افتخار (پراید) بی‌شک نتایج سیاسی و اجتماعی ویژه‌ای را دارد که برای جامعه‌ی ایرانی تعریف می‌شود و برای جامعه‌ی هلند کم‌تر قابل‌فهم است. به‌خصوص اگر به این نکته اشاره کنیم که برای شرکت‌کننده‌ی جوان و یا حتا میانسال اروپایی برخی از ابعاد شرایط حال حاضر جامعه‌ی اقلیت‌های جنسی ایران، در تاریخ زندگی شخصی‌اش حضور ندارد اگرچه اشتراک‌های بسیار بین این دو هم قابل‌توجه است. این‌که حضور بی‌نقاب اقلیت‌های جنسی ایرانی که در اروپا زندگی می‌کنند و در شرایط ویژه‌تر خود را از خاورمیانه به اروپا می‌رسانند که در رژه‌ی افتخار شرکت کنند، حرکتی است که می‌تواند تاوان بسیاری داشته باشد. این تاوان گاهی برای کسانی که به هر دلیل مجبور به بازگشت به ایران هستند یا در همان اروپا در بین خانواده، فامیل و دوستانی زندگی می‌کنند که از همان فرهنگ ناهم‌زمان ایران برخاسته‌اند، می‌تواند سنگین‌تر از آنی باشد که به ذهن می‌رسد.

 

جغرافیای فرهنگی‌ای که ما در آن زیست می‌کنیم، هنوز نیاز به مشاهده‌پذیری دارد و مشاهده‌پذیری دلیل اصلی حضور ما در رژه‌ی قایق‌ها در سال ۲۰۱۷ «کانال‌پراید ۲۰۱۷» بود. حضوری که شروعی پرانرژی و مصمم داشت و پایانی تلخ، اما ما را بر اتمام حرکتی که ناتمام ماند، جدی‌تر کرد. اتفاق‌هایی که برای قایق ایران در پراید ۲۰۱۷ افتاد، فارغ از هرگونه تحلیلی که در مورد چرایی آن وجود داشت و گفته شد، پروژه‌ی مشاهده‌پذیری را ناتمام گذاشت.

 

آنچه که باید اتفاق می‌افتاد این بود. در کانال‌پراید ۲۰۱۷ آمستردام قایقی با بیش از هفتاد نفر از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و حامیانشان که غالبن بی‌نقاب بودند، آمده بود تا جایگاه اولین گروهی باشد که می‌خواستند به‌صورت دسته‌جمعی خود را برای هرکسی که ممکن بود آن‌ها را ببیند. تذکر این نکته ضروری است که برخی از افراد روی قایق، خودشان از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نبودند اما با پذیرفتن این خطر که مورد همان هجمه‌ها و توهین‌ها قرار بگیرند، با درک لزوم حمایت از جنبش‌های برابری‌خواهانه پا به قایق گذاشته بودند. بی‌شک افراد حاضر بر روی قایق می‌دانستند که با حضور انبوه رسانه‌های جمعی و با اهمیت ویژه‌ی ایران از نظر حقوق بشر و در نتیجه پرداخت وسیع‌تر شبکه‌های اجتماعی به این اتفاق، تقریبن باید خود را آماده‌ی آشکارشدن برای هرکسی که آن‌ها را می‌شناسد، بکنند بااین‌وجود، قایق ایران پهلو گرفت. آن هم درست قبل از این‌که به گذرگاه حضور رسانه‌های عمومی برسد. پنجاه متر قبل از جایی که دوربین‌های ضبط سراسری رسانه‌ها ایستاده بودند که حضور قایق‌های مختلف را گزارش کنند.

 

تلخ بود و گزنده. خستگی بر تن همه‌ی ما مانده بود و نمی‌دانستیم با اندوه پس از آن چه کنیم؟ ظاهر اتفاق هرچقدر برای جامعه‌ی میزبان اگرچه تلخ اما ساده بود، برای ما پیچیده بود و نامفهوم. مگر می‌شود که این شادابی و انرژی فراوانی که همراه با دلهره و اضطراب در ما بود به‌ناگهان مثل آتشی که بر آن آب بریزند، در کم‌تر از یک ساعت خاکستر شود؟ راننده‌ی هلندی قایق به‌هردلیلی از ادامه‌ی هدایت قایق سرباز زد (دلیلی که هیچ‌وقت به‌اندازه‌ی کافی که برای ما قابل فهم باشد، آشکار نشد) نمی‌دانست که این توقف بر سر هرچیزی که باشد، از دلایل ساده‌ای چون لجبازی تا دلایل پیچیده‌ای که ریشه در نگاه‌های نژادی و جغرافیایی دارد، برای ما اندوه بزرگی را می‌سازد در برابر آرزو و خواسته‌ای که خود را تا این حد به آن نزدیک می‌دیدیم: ما را ببینید ما حضور داریم.

 

«شرح این هجران و این خون جگر

این زمان بگذار تا وقت دگر»

 

بگذریم که اگر نگذریم نمی‌توانیم دوباره شروع کنیم. به هر ترتیبی این آشکارسازی خودخواسته‌ی گروهی، نشد که آن‌گونه که می‌خواهیم به سرانجام برسد و درنتیجه ناتمام ماند اگرچه در همان شرایط هم با ایستادگی و مقاومت در برابر ناملایمات، پیام ما شنیده شد اما نه به آن وسعتی که انتظار ما بود.

 

با ناتمام ماندن این پروژه، نه آن خواسته‌ی بزرگ از بین رفت و نه آن گروه صاحب این خواسته از پای نشست. عزم خود را جزم کردیم که حتمن اینبار را به مقصد برسانیم. شرایط امسال برای ما سخت‌تر و همراه با موانع بیشتر بود، اما به‌هرترتیب این امکان برای ما مهیا شد که دوباره تلاش کنیم. نقطه‌ای که در آن حضور داریم همان‌چیزی است که در سال پیش در پی آن بودیم. مشاهده‌شدن: ما را ببینید، ما حضور داریم.

 

قایق ایران امسال هم در کانال‌پراید آمستردام حضور دارد. این‌که آیا سال بعد و سال‌های بعد از آن هم بخواهیم و بتوانیم با بضاعت اندک خودمان در کانال‌پراید حضور داشته باشیم، وابسته به سرانجام حضور امسالمان و تحلیل‌های پس از آن خواهد بود که سخن گفتن از آن در حال حاضر ناپخته خواهد بود.

 

وقتی متوجه شدیم که موضوع امسال کانال‌پراید، قهرمانان است، همه‌چیز برایمان جالب‌تر شد. آیا از کسانی که برای هدفشان و حضورشان می‌جنگند و ابزارشان  در این جنگ خودشان، صورتشان، هویتشان و زندگیشان است، برای قهرمان‌خطاب‌شدن، لایق‌تر هم هست؟ امروز هرکدام از ما قهرمان زندگی خودمان است و با تمام ناملایمات، روی پاهای خود می‌ایستیم ،با دست‌های خودمان موسیقی جدیدی را می‌نوازیم و این‌بار مصمم به آن هستیم که صدای این موسیقی را به گوش همه‌ی جهان و به‌خصوص همه‌ی آن‌هایی که پیش‌ازاین ما را می‌شناختند اما نمی‌شناختند برسانیم: ما را ببینید ما حضور داریم.

 

بنیاد ژوپی‌آ

امرداد ۱۳۹۷ – اوت ۲۰۱۸

Iranian LGBTIQ activists statement in support of #IranProtest

Iranian LGBTIQ ogrs statement in favor of #IranProtests

We Stand Together and Move Forward to Exercise Our Rights

Iranian LGBTIQ (queer*) community:

 

In all these years, LGBTIQ community alongside with other groups, not only have been observing protests and uprising of Iranian people, but they have been part of it as well. This year, we as a group of Iranian queer community, state our full support for Iranian people and we ask all Iranian around the world not to forget to fight for equal rights in all aspects including gender equality and LGBTIQ community rights.

The article 20 of Universal Declaration of Human Rights declares everyone right to have freedom of peaceful assembly and association. We also recognize everyone right to have a peaceful demonstration and protests as part of efforts to achieve equality and democracy in a society. Therefore, nonviolent demonstrations are basic rights of each person which is brought into laws in international communities and Iran. However, our society continuously being pushed out and LGBTIQ activists have been hiding their identities and hence leave the country.

In the last 4 decades, Islamic Republic of Iran government not only has been playing a direct role in punishing people, but also has been very active in promoting hatred against LGBTIQ community all around the world. Iranian government officials are proud to do such activities and these pressures forces thousand Iranian people from queer community to leave Iran and seek asylum in other countries.

We, Iranian LGBTIQ activists, request support from politicians and activists in Iran and all around the world and we demand their help to improve the situation of Iranian queer community until we achieve the equal rights.

We also appeal to social activists to not forget Intersectional people rights and  to remember that students, women, teachers, workers, and minorities from different cities and villages are part of the LGBTIQ community. In Iran society, due to toxic environment against LGBTIQ community, people from different sexual orientations are not in liberty to exercise their rights and make sure their voices are heard, hence they are victims of inequality from different legal and social aspects.

We, as part of the LGBTIQ community, would like to ask all social movements especially women movements to promote gender equality goal and invite them to remember other sexual orientations in their conversations and not to encourage Heteronormative and Cisnormative dialogues.

JoopeA Foundation, Spectrum, Radio Ranginkaman

 

* “Queer” is used as equivalent of LGBTIQ+ (Lesbian, gay, bisexual, transgender, intersex, queer, etc.) which is more inclusive.

We support LGBTIQ Rights for Iran

Iran in Pride Parade flag

Eighth Iran Pride Day is approching and will be celebrated in all cities of Iran underground! Because of this important day for Iranian LGBTIQ, JoopeA Foundation has asked Human Rights organizations and activists to show their public support for LGBTIQ Rights in Iran.

This statement has been published on “Queer Of Iran” website which is Pride Project of JoopeA Fooundation in this link.

Here is the statement and signatures:

 

We support LGBTIQ Rights for Iran

Ten years ago, the existence of Lesbian, Gay, Bisexual, Transsexual, Intersex and Queer people (LGBTIQ) denied by the president of Iran at the time*. While only three years before that two teenagers has been hanged publicly in Mashhad, Iran who have been accused of sodomy**.

LGBTIQ Rights movement for Iran has become more and more active through years. Yet, it lacks public support and visibility.

Hereafter, we, Human Rights activists and organizations, announce our support for LGBTIQ Rights for Iran publicly. We believe LGBTIQ Rights is Human Rights and every human is equal to another in their rights. Every human being should have rights to be who they are and not to afraid of coming out.

Issued by:

 

بنیاد ژوپی‌آرادیو زمانهسی‌او‌سی هلندایلگاسی‌او‌سی آمسترداماوت‌رایت بین‌المللکارگاه خبر ژوپی‌اسازمان رژه افتخار آمستردامایران‌آکادمیاآشکارسازی همگانیopportunity pointدوجنسگرااسپکتروماصل۱۹کمپین حمایت از زندانیان سیاسی در ایرانایرکوبنیاد پیتر تاچلچلتکهآویشنماناوبای‌کازدارما و مارتیاانجمن حمایت از همجنسگرایان آلمانرادیو رنگین‌کمانSecret GardenEgayptGALA AmsterdamAtelier de Ontdekkingمهمانی‌های راپیدوکارگاه بومی‌سازیclub Churchسه‌گوش ذرینWPMLGlobal Justice Institute MCC

 

JoopeA Foundation: Expanding Human Rights by focusing on LGBTI Rights for Iran and Middle East.

All Out: Bringing people power to the global movement for love and equality

Atelier de Ontdekking: Draw your passion

ASL19: There is always a way

AvishanX: Learn about sex in Persian

Bi’Cause: A mixed association, consensual reflection and information for bisexuals

Chelteke: Persian Speaking support group for LGBTIQ in Toronto

CFPPI: Campaign to Free Political Prisoners in Iran

Club Church: Best divers club of Amsterdam who supports diversity movements

COC Amsterdam: Strives for the decriminalization of sexual orientation and gender identity and for equal rights

COC Nederland: advocating the rights of LGBTIQ around the world

Dharma & Martia: an international network that works on LGBTQI rights in Middle East

Dojensgara: Bisexuality in Persian

Egaypt: Arab LGBTQ Advocacy

GALA Foundation: Promotes the visibility and accessibility of the gay community in Amsterdam

Human Rights Campaign: Envisions a world where LGBTQ people are ensured of their basic equal rights

ILGA: Worldwide federation campaigning for lesbian, gay, bisexual, trans and intersex rights

Iran Academia: First Persian online academy for Social Sciences and Humanities

IRQO: Defending human and civil rights of Iranian LGBT in Iran and diaspora

JoopeA News: Everything on Sexual Rights in Persian

Localization Lab: Supporters of translation and localization of Internet freedom tools

LSVD: Lesbian and Gay Federation in Germany LSVD

Maanaav: LGBTQ Organization for Iran

MCC: Global Justice Institute, Metropolitan Community Churches

Opportunity Point: Serves as a safe platform for information sharing and networking within the LGBTI community

OutRight International: Defends the human rights of LGBTIQ people everywhere

Peter Tatchell Foundation: Defends LGBT and other human rights in the UK and globally

Pride Amsterdam Foundation: Organizer of Amsterdam Pride

Rapido Events: Largest divers parties in the Netherlands who supports diversity movement

Radio Ranginkaman: Persian radio for LGBTIQ all over the Middle East

Secret Garden: Empowering LGBTI migrant, refugees and asylum seekers in the Netherlands

Segooshezarin: Make a better situation for LGBTQIA in Iran

Spectrum: A spectrum of projects connected to gender equality and education

WPML: Makes it easy to build multilingual world

Zamaneh Media: Independent participatory media for Iran

 

Names are based on Alphabet order.

* Ahmadinejad: No Gays, No Oppression of Women in Iran – http://abcnews.go.com/US/story?id=3642673
** Iranian teenagers from the province of Khorasan who were publicly hanged accused of “lavat” (sodomy) – https://en.wikipedia.org/wiki/Mahmoud_Asgari_and_Ayaz_Marhoni

Support Iranian LGBTI Rights publicly

IranPride

It’s time to come out!

Being a gay, lesbian, bisexual, transsexual or queers is not easy, specially in a country such as Iran. LGBTI have to go through a lot. Coming out is one of them which is difficult. It costs a lot even our lives in some cases.

But Iranian LGBTI are fighting for their rights. They stand strong, learn to be brave and come out even though it can make the future difficult. Because it’s everybody’s right to be themselves.

Now, we would like to request you to come out in your support for LGBTI Rights. We understand that showing your support for LGBTI Rights in public might be difficult better than anyone. But it’s the time to take this difficult step with your fellow LGBTI and don’t leave them behind. Because it’s not about a person or an organization, but about Human Rights.

Please review short statement below in favor of LGBTI visibility, sign it by sending your logo and url to [email protected] to join.

Iranian LGBTI are raising bravely to take this huge step of coming out in Pride Amsterdam. We would like to ask you to step forward virtually.

Statement:

We support LGBTIQ Rights for Iran

Ten years ago, the existence of Lesbian, Gay, Bisexual, Transsexual, Intersex and Queer people (LGBTIQ) denied by the president of Iran at the time*. While only three years before that two teenagers has been hanged publicly in Mashhad, Iran who have been accused of sodomy**.

LGBTIQ Rights movement for Iran has become more and more active through years. Yet, it lacks public support and visibility.

Hereafter, we, Human Rights activists and organizations, announce our support for LGBTIQ Rights for Iran publicly. We believe LGBTIQ Rights is Human Rights and every human is equal to another in their rights. Every human being should have rights to be who they are and not to afraid of coming out.

 

* Ahmadinejad: No Gays, No Oppression of Women in Iran – http://abcnews.go.com/US/story?id=3642673
** Iranian teenagers from the province of Khorasan who were publicly hanged – https://en.wikipedia.org/wiki/Mahmoud_Asgari_and_Ayaz_Marhoni

We stand with Indonesian LGBTIQ

Lets-End-Persecution-of-LGBT-People-in-Indonesia

JoopeA has been joined the international coalition calls for public support to end increasing persecution of LGBTIQ people in Indonesia.

Link to main statement: https://goo.gl/yWbSD1

We appeal to the people of Indonesia and our friends and supporters around the world to help protect the rights and health of all Indonesian citizens by supporting efforts to end the growing mistreatment of lesbian, gay, bisexual and transgender (LGBT) people in Indonesia.

Our appeal follows several cases of human rights and privacy abuses over the last two months against over 150 men who have been unjustly detained, arrested and/or charged – and in two cases severely punished – simply because they allegedly had sex with other men or facilitated men to have sex with other men. The cases we refer to involve the caning of two young men in Aceh as well as two recent police raids, one at a hotel in Surabaya and another at a leisure establishment in Jakarta.

Our appeal also follows an anti-LGBT campaign over the last 12 months by government officials and conservative community groups in Indonesia which encourages this kind of violence, harassment and state-sponsored discrimination against LGBT people across Indonesia.

Firstly, the mistreatment of the men involves violations of natural justice, privacy and human rights not only in relation to the alleged sexual activity, but also in relation to forced HIV testing and the subsequent dissemination of test results to local media. These violations contravene not only many Indonesian laws but also Indonesia’s commitment to a range of international legal frameworks protecting the rights of individuals as well as members of cultural minorities.

Secondly, these violations threaten the privacy and human rights of all Indonesians. If local police are permitted to target one group of people in this way, then other individuals and groups in Indonesia are also potentially at risk of the same kind of treatment. If the law does not protect everyone, then ultimately it protects no one.

Thirdly, this campaign of persecution is also affecting the provision of HIV prevention, testing and treatment services to gay men and men who have sex with men (MSM). Fear of being targeted by police, other authorities and even neighbours is driving gay and MSM communities underground, making it much harder to deliver information and support to an already vulnerable group of people. This is a public health issue that should concern all Indonesians due to the growing impact that HIV is having on Indonesia’s health system.

Further to this, we note that the Indonesia Health Law (UU No 39 Year 2009) guarantees that implementation of health services shall be carried out with responsibility, safety and quality, and distributed evenly and non-discriminatively to all Indonesian people. In addition, the Indonesian government has a stated plan to cover the whole population with Universal Health Coverage (Jaminan Kesehatan Nasional) by 2019 with the following objectives as stated by Indonesia’s Minister of Health on 28/08/14:

  • To enable people accessing healthcare services without financial hardship
  • To perform cost contained and quality controlled healthcare services.
  • To strengthen healthcare services at primary and referral health facilities
  • To prioritize preventive and promotive measures in rendering healthcare services to reduce prevalence of diseases, lower the numbers of sick-people with efficient healthcare services.

Finally, responding to the plight of others with empathy and benevolence is an essential part of our common humanity. Imagine being subjected to the trauma and humiliation these men have endured, or the discrimination and exclusion that Indonesia’s LGBT community is experiencing, simply for expressing love or a gender identity.

The unwarranted treatment of these men, and the increasingly virulent campaign against Indonesia’s LGBT community, seeks to position LGBT people as ‘outsiders’ and a ‘threat to society’. However, LGBT people are just like everyone else – everyday people and fellow citizens who work hard to create a better life for themselves, their families and their community. As such we appeal to the people of Indonesia and our supporters across the world to join our efforts to ensure these men and all LGBT Indonesians are afforded the legal rights and health services to which they are entitled as citizens, and the compassion and dignity to which they are entitled as human beings.

HOW YOU CAN HELP:

  • Share this statement with family, friends and colleagues to create awareness about this issue.
  • Contact Indonesian government representatives or embassies to protest against the treatment of the men and the campaign against Indonesia’s LGBT community.
  • Donate to GAYa NUSANTARA (www.gayanusantara.or.id) or GWL-INA (www.gwl-ina.or.id) to fund their efforts to protect the rights of these men and to fight LGBT discrimination in Indonesia.

ISSUED BY:

Partners-Logo-for-indonesian-LGBTIQ