We Won the Hearts!

IranPride is selected as the best boat of Amsterdam Pride 2018

The famous Iraanse Boot (Iran Boat) has returned to Amsterdam Canal Pride last Sat, regardless of the sorrow of the last year.

“We had to finish what we have started last year.” said Raham Rafiee the organizer of the Iran Boat.

More than fifty Iranian homosexual, bisexual, transgender, intersex and queer people together with Human Rights activists, politicians and artists has worn white clothes and joined on the blue boat of Iran to show their true selves.

IranPride Boat in Amsterdam Pride 2018
Photo by: Parisa Akbarzadeh – (CC) JoopeA

There is no wonder why the IranPride boat is the biggest group of Iranians that participated in Pride Parade so far while being queer is punishable by law in Iran and the social acceptance is very low among Iranians and Persian-speaking communities.  But the heroes of Iran made it come true.

The best boat of 2018

The Netherlands embraced the Iranian LGBTIQ with huge applause during the parade, smiles, hugs, warm wishes, and kindness. But, being chosen as the best boat in Amsterdam Pride 2018 gives us hope in our fight for LGBTIQ Rights in Iran. It is an honor that the land of freedom awarded the Publieksprijs 2018 to IranPride.

Raham Rafiee speaking at the Amsterdam Pride closing ceremony

Raham Rafiee received the Iran Boat's award at Amsterdam Pride closing ceremony
Iran Boat is chosen as the best Amsterdam Pride 2018 boat by the public

We love you and we never forget your support for the cause.

See the report on BBC Persian (FA) & Het Parool (NL)

For more pictures and news please visit IranPride website: https://pride.joopea.info/

 

Great thanks to Amsterdam Pride and Rapido Events who made the IranPride possible with their sponsorship.

بیانیه‌ی بنیاد ژوپی‌آ برای حضور در راهیپمایی افتخار در آمستردام

First Iran Boat in Amsterdam Pride Parade 2017

راهپیمایی غرور اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به رسمی هرساله تبدیل شده است که گروه‌های مختلفی را بهسوی خود می‌کشاند که با هنجارهای دگرجنسگرامحور هم خوانی ندارند و این هنجارها از آن‌ها «دیگری» می‌سازد و این دیگری‌سازی از توهین و تحقیر و خشونت کلامی در جایی تا زندان و حتا اعدام در جایی دیگر ادامه پیدا می‌کند. این گروه‌ها که خود را از تعریف رسمی جامعه حذف‌شده می‌پندارند، امیدوارند که در این روز دیده شوند. آن‌ها نه‌تنها برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، در این روز خیابان‌ها را از آن خود می‌کنند بلکه جلوی چشم‌های مردمی که گاهی فقط برای تماشای جمعیتی که آن را متفاوت می‌بینند به تماشای راهپیمایی می‌روند هم حضور خود را اعلام می‌دارند و همین‌طور  بلکه جلوی چشم‌های میلیون‌ها انسان که از طریق رسانه‌های جمعی ازجمله شبکه‌های مختلف خبری تلویزیونی و ماهواره‌ای، مجله‌ها و روزنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و بیشتر از همه‌ی این‌ها شبکه‌های اجتماعی به تماشای آن‌ها می‌نشینند، نشان می‌دهند که هستند و این بودن، بیش از آن‌چه این مردم فکر می‌کنند به آن‌ها نزدیک است ولی فقط آن را نمی‌بینند و یا انکار می‌کنند.مشاهده‌پذیری پایه‌ی اساسی این راهپیمایی است و اهمیت آن در همان دیگری‌سازی آشکار می‌شود. همان‌جایی که از توهین، تحقیر و خشونت کلامی تا زندان و اعدام وجود دارد و پایه‌ی مبارزه با این ستم، شناخت و دیده‌شدن گروه‌های تحت ستم جنسی است.

 

البته در این بین بیشتر از آن‌چیزی که بدانند و یا به آن اهمیت بدهند، در دیدرس نظام سرمایه هم قرار می‌گیرند. تغییر مناسبات اجتماعی در همه‌ی صحنه‌ها به‌خصوص صحنه‌های اقتصادی و سیاسی، امروزه بسیاری از این گردهم‌آیی‌ها و راهپیمایی‌ها را محلی برای جولان ساختارهای سیاسی و اقتصادی قدرت‌محور قرار داده است. از پرچمی که در دست می‌گیریم، از لباسی که به تن می‌کنیم و آرایشی که می‌کنیم تا شعارهایی که می‌دهیم، هر سال بیش از پیش ما را به هدف تجاری و سیاسی اصحاب قدرت تبدیل می‌کند تا این‌که کم‌کم این راهپیمایی‌ها که برای آرمان‌های برابری‌خواهانه و انقلابی شکل گرفته بودند تبدیل به جشن‌های سرگرم‌کننده‌تری می‌شوند که در آن منافع تجاری و اقتصادی نظام سرمایه‌داری بیشتر از منافع حیاتی گروه‌های تحت ستم جنسی دیده می‌شود. با‌این‌حال، تذکر این نکته ضروری است که هنوز گروه‌های ویژه‌ای به همین سطح از مشاهده نیاز جدی دارند. درحالی‌که حتا همین جشن هم در ادبیات شفاهی و هم‌چونین در ادبیات رسمی بیشتر به نام همجنسگرایان و آن هم همجنسگرایان مرد شناخته و خوانده می‌شود، هنوز همجنسگرایان زن، تراجنسیتی‌ها، دوجنسگرایان، پن‌سکشوال‌ها، اسکشوال‌ها و … مورد بی‌مهری و قضاوت‌های نادرست و ناعادلانه‌ی جامعه قرار دارند و این قضاوت‌ها در خود جامعه‌ی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی هم آن‌جایی که تحت‌تاثیر مردسالاری قرار می‌گیرند هم وجود دارد. این مساله که می‌توان آن را به‌نوعی ناهم‌زمانی در روند مشاهده و پذیرش گروه‌های مختلف اقلیت جنسی خواند سبب می‌شود که اهداف گروه‌های شرکت‌کننده و در مقایسه‌ای بزرگ‌تر افراد شرکت‌کننده، از هم متفاوت و گاهی نامتجانس باشد.

 

این اهداف می‌توانند از جلوه‌گری و نمایش جنسی و جنسیتی که خود پاسخی به نیازهای طبیعی انسان است تا اعتراض و حق‌خواهی و برابری‌طلبی متفاوت باشند. البته این سطح از تفاوت، چیزی است که در درون یک تاریخ و جغرافیا دیده می‌شود و اگر بخواهیم به مقایسه‌ی دو جغرافیای متفاوت از هر نظر به‌عنوان مثال، خاورمیانه از سویی و اروپای غربی از سوی دیگر بپردازیم، به سطح متفاوت و مهم‌تری از نیازها، اهداف و فعالیت‌ها می‌رسیم.

 

برای یک ایرانی همانند منطقه‌های جغرافیایی دیگری که دارای محرومیت‌ها و محدودیت‌های مشابه هستند، حضور بی‌نقاب در برابر دوربین‌ها کاملن متفاوت است با آن‌چیزی که یک هلندی استنباط می‌کند. ما هنوز در آغاز مسیر مشاهده‌پذیری قرار داریم.

 

شرکت ما در رزه‌ی افتخار (پراید) بی‌شک نتایج سیاسی و اجتماعی ویژه‌ای را دارد که برای جامعه‌ی ایرانی تعریف می‌شود و برای جامعه‌ی هلند کم‌تر قابل‌فهم است. به‌خصوص اگر به این نکته اشاره کنیم که برای شرکت‌کننده‌ی جوان و یا حتا میانسال اروپایی برخی از ابعاد شرایط حال حاضر جامعه‌ی اقلیت‌های جنسی ایران، در تاریخ زندگی شخصی‌اش حضور ندارد اگرچه اشتراک‌های بسیار بین این دو هم قابل‌توجه است. این‌که حضور بی‌نقاب اقلیت‌های جنسی ایرانی که در اروپا زندگی می‌کنند و در شرایط ویژه‌تر خود را از خاورمیانه به اروپا می‌رسانند که در رژه‌ی افتخار شرکت کنند، حرکتی است که می‌تواند تاوان بسیاری داشته باشد. این تاوان گاهی برای کسانی که به هر دلیل مجبور به بازگشت به ایران هستند یا در همان اروپا در بین خانواده، فامیل و دوستانی زندگی می‌کنند که از همان فرهنگ ناهم‌زمان ایران برخاسته‌اند، می‌تواند سنگین‌تر از آنی باشد که به ذهن می‌رسد.

 

جغرافیای فرهنگی‌ای که ما در آن زیست می‌کنیم، هنوز نیاز به مشاهده‌پذیری دارد و مشاهده‌پذیری دلیل اصلی حضور ما در رژه‌ی قایق‌ها در سال ۲۰۱۷ «کانال‌پراید ۲۰۱۷» بود. حضوری که شروعی پرانرژی و مصمم داشت و پایانی تلخ، اما ما را بر اتمام حرکتی که ناتمام ماند، جدی‌تر کرد. اتفاق‌هایی که برای قایق ایران در پراید ۲۰۱۷ افتاد، فارغ از هرگونه تحلیلی که در مورد چرایی آن وجود داشت و گفته شد، پروژه‌ی مشاهده‌پذیری را ناتمام گذاشت.

 

آنچه که باید اتفاق می‌افتاد این بود. در کانال‌پراید ۲۰۱۷ آمستردام قایقی با بیش از هفتاد نفر از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و حامیانشان که غالبن بی‌نقاب بودند، آمده بود تا جایگاه اولین گروهی باشد که می‌خواستند به‌صورت دسته‌جمعی خود را برای هرکسی که ممکن بود آن‌ها را ببیند. تذکر این نکته ضروری است که برخی از افراد روی قایق، خودشان از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نبودند اما با پذیرفتن این خطر که مورد همان هجمه‌ها و توهین‌ها قرار بگیرند، با درک لزوم حمایت از جنبش‌های برابری‌خواهانه پا به قایق گذاشته بودند. بی‌شک افراد حاضر بر روی قایق می‌دانستند که با حضور انبوه رسانه‌های جمعی و با اهمیت ویژه‌ی ایران از نظر حقوق بشر و در نتیجه پرداخت وسیع‌تر شبکه‌های اجتماعی به این اتفاق، تقریبن باید خود را آماده‌ی آشکارشدن برای هرکسی که آن‌ها را می‌شناسد، بکنند بااین‌وجود، قایق ایران پهلو گرفت. آن هم درست قبل از این‌که به گذرگاه حضور رسانه‌های عمومی برسد. پنجاه متر قبل از جایی که دوربین‌های ضبط سراسری رسانه‌ها ایستاده بودند که حضور قایق‌های مختلف را گزارش کنند.

 

تلخ بود و گزنده. خستگی بر تن همه‌ی ما مانده بود و نمی‌دانستیم با اندوه پس از آن چه کنیم؟ ظاهر اتفاق هرچقدر برای جامعه‌ی میزبان اگرچه تلخ اما ساده بود، برای ما پیچیده بود و نامفهوم. مگر می‌شود که این شادابی و انرژی فراوانی که همراه با دلهره و اضطراب در ما بود به‌ناگهان مثل آتشی که بر آن آب بریزند، در کم‌تر از یک ساعت خاکستر شود؟ راننده‌ی هلندی قایق به‌هردلیلی از ادامه‌ی هدایت قایق سرباز زد (دلیلی که هیچ‌وقت به‌اندازه‌ی کافی که برای ما قابل فهم باشد، آشکار نشد) نمی‌دانست که این توقف بر سر هرچیزی که باشد، از دلایل ساده‌ای چون لجبازی تا دلایل پیچیده‌ای که ریشه در نگاه‌های نژادی و جغرافیایی دارد، برای ما اندوه بزرگی را می‌سازد در برابر آرزو و خواسته‌ای که خود را تا این حد به آن نزدیک می‌دیدیم: ما را ببینید ما حضور داریم.

 

«شرح این هجران و این خون جگر

این زمان بگذار تا وقت دگر»

 

بگذریم که اگر نگذریم نمی‌توانیم دوباره شروع کنیم. به هر ترتیبی این آشکارسازی خودخواسته‌ی گروهی، نشد که آن‌گونه که می‌خواهیم به سرانجام برسد و درنتیجه ناتمام ماند اگرچه در همان شرایط هم با ایستادگی و مقاومت در برابر ناملایمات، پیام ما شنیده شد اما نه به آن وسعتی که انتظار ما بود.

 

با ناتمام ماندن این پروژه، نه آن خواسته‌ی بزرگ از بین رفت و نه آن گروه صاحب این خواسته از پای نشست. عزم خود را جزم کردیم که حتمن اینبار را به مقصد برسانیم. شرایط امسال برای ما سخت‌تر و همراه با موانع بیشتر بود، اما به‌هرترتیب این امکان برای ما مهیا شد که دوباره تلاش کنیم. نقطه‌ای که در آن حضور داریم همان‌چیزی است که در سال پیش در پی آن بودیم. مشاهده‌شدن: ما را ببینید، ما حضور داریم.

 

قایق ایران امسال هم در کانال‌پراید آمستردام حضور دارد. این‌که آیا سال بعد و سال‌های بعد از آن هم بخواهیم و بتوانیم با بضاعت اندک خودمان در کانال‌پراید حضور داشته باشیم، وابسته به سرانجام حضور امسالمان و تحلیل‌های پس از آن خواهد بود که سخن گفتن از آن در حال حاضر ناپخته خواهد بود.

 

وقتی متوجه شدیم که موضوع امسال کانال‌پراید، قهرمانان است، همه‌چیز برایمان جالب‌تر شد. آیا از کسانی که برای هدفشان و حضورشان می‌جنگند و ابزارشان  در این جنگ خودشان، صورتشان، هویتشان و زندگیشان است، برای قهرمان‌خطاب‌شدن، لایق‌تر هم هست؟ امروز هرکدام از ما قهرمان زندگی خودمان است و با تمام ناملایمات، روی پاهای خود می‌ایستیم ،با دست‌های خودمان موسیقی جدیدی را می‌نوازیم و این‌بار مصمم به آن هستیم که صدای این موسیقی را به گوش همه‌ی جهان و به‌خصوص همه‌ی آن‌هایی که پیش‌ازاین ما را می‌شناختند اما نمی‌شناختند برسانیم: ما را ببینید ما حضور داریم.

 

بنیاد ژوپی‌آ

امرداد ۱۳۹۷ – اوت ۲۰۱۸

IranPride in Amsterdam Pride 2018

#IranPride

Iran Boat has pulled over by the Dutch skipper with no logical explanation during Amsterdam Canal Pride 20171. The boat has no technical issues nor it was over crowded2. The skipper has been gone missing since. Strange ha?

Not that it wasn’t painful nor that any of those who were on the boat can forget the pain. But the future belongs to the people and their rights. We have passed a tragedy to spread our message last year and we continue our work for better future for all. We are hopeful & consistence to “Make our dream come true“. We are proud to parter with Pride Business Club to show that we are not ashamed to be part of Queer community whom were born in a Persian-speaking country or family.

We are attending Amsterdam Pride Parade 2018 proudly because “Our presence is our resistance”.

Looking forward to sail on #IraanseBoot3 in Amsterdam Pride Parade 2018 among other 79 awesome Pride boats on August 4th, 2018.

 

Please click here to join the movement by your donations in case you believe existence of such groups in Pride Parades is necessary.

Donate to the IranPride Initiative

 

 


1 – https://www.youtube.com/watch?v=RwH0DAu2L1s
2 – https://www.facebook.com/Raham.JoopeA/posts/500455683621302
3 – Dutch word for “Iran Boat”

JoopeA’s Outlines

JoopeA's achievements

Timeline

Timeline
2018
August 5

The best participant of the Amsterdam Pride

IranPride is selected as the best boat of Amsterdam Pride 2018

The Iran Boat in Amsterdam Canal Pride Parade 2018 has been chosen as the best participant of the Pride 2018 by the public votes. JoopeA has awarded the Publieksprijs trophy and a wildcard for next year’s pride.

Read More   |   Iran Boat photos

August 4

Iran Boat in Amsterdam Pride

Iran Boat during Amsterdam Canal Pride 2018 - © het Parool

The Iran Boat has sailed during Amsterdam Canal Pride Parade in favor of Queer Rights in Iran & Persian-speaking communities.

Read the Statement   |   Iran Boat photos

July 29

JClub paused

JClub has paused to make room for more advanced social media for LGBTIQ & allies by JoopeA.

July 28

IranPride Day & Amsterdam Pride Walk

The IranPride day (4th Fri of July – 27 July 2018) has beep promoted & in Amsterdam Pride Walk (last Sat of July – 28 July 2018).

May 1

JNews Paused

JNews is paused to perform major upgrade in it’s features & designs.

March 19

First Academic book

JoopeA has published it’s first academic research on Historiography of Homan written by E. Malekpoor.

March 1

First E-Book Series has published

First creditable E-books has been published incl. 7 booklets on taboo topic of “Female Sexual Satisfaction” in Persian.

February 10

#MillionPositiveFaces

JoopeA joins Million Positive Faces Campaign against discrimination against HIV+ people.

January 28

Headliner of 2017

True Colors 2018 openning

JoopeA Foundation has chose as one of the six LGBTI Rights headliners of the Netherlands in 2017.

2017
August 5

First IranPride in Amsterdam

First Iran Boat in Amsterdam Pride Parade 2017

JoopeA has organized Iran in Amsterdam Pride Parade for the very first time.

July 27

IranPride 2017

Iranian LGBTIQ Pride 2017 organized & promoted by JoopeA.

July 1

JNews NL was born

JNewsNL icon

JNews NL is part of JNews that publishes about events in the Netherlands related to Equality & Sexual Rights.

2016
October 10

JAssist was born

JAssist Icon

JoopeA Assists Civil Society Organizations (CSOs) with their online needs.

April 10

JClub was born

JClub Logo

First safe & secure social media for LGBTIQ & allies social media platform designed for citizens of restricted countries such as Iran.

February 10

Rainbow Calendar App

A Persian Calendar app for Android phones incl. all Human Rights, LGBTIQ Rights & national events.

2015
November 22

JNews Re-opened

JoopeA News logo

JoopeA News v2 with reacher features started to work again.

2014
October 13

Registered

JoopeA; The Free World

Officially registered in Dutch Chamber of Commerce (KVK) in Amsterdam.

2013
June 20

Joining ILGA

JoopeA joined ILGA in 2013, one year before official registration and while it was only active in Iran.

May 10

JNews Pauzed

JoopeA News stopped temporarily to make room for the advancer, more professional and better archive on Sexual Rights topics in Persian.

2012
May 13

Homophilia Campaign

Homophilia Campaign logo

JoopeA joined the International Day Against Homophobia by implementing A Campaign for Love Against Hate.

2011
September 1

JNews was born

First version of JoopeA News has born to cover the gap of Sexual Rights information in Persian.

2010
July 23

IranLGBT Day was born

IranLGBT day 2010 (First IranPride day)

JoopeA members & other activists joined forces & established IranLGBT day (known as IranPride today). The first ceremony hold in Tehran.

2009
September 1

Founded

JoopeA Logo

JoopeA has founded with social activists as a social group in Iran.

GDPR & JoopeA

JoopeA Foundation is aligned with EU GDPR pricacy regulations

As you might hear a lot recently, the EU General Data Protection Regulation (GDPR) will be enforced on May 25, 2018. This regulation is known as the most restrict data & user privacy protection in 20years. It forces each and every company inside European Union or those who are in any sort of transaction with EU citizens to not to collect users data or protect them with the regulations in the law. In simple words, European Union is enforcing every entity in the world to respect user’s privacy & to do not allow personal data to be stored or tracked with easy to understand way for users to obtain or and delete their collected data in full.

Where do we stand in this?

We at JoopeA believe that these regulations are necessary and even should be enforced earlier than this.

It wasn’t difficult to implement GDPR in JoopeA since we were keen to not to be involved with users’ personal data from the beginning. However, there were parts that needed modification. This is the reason behind our recent updates in our Privacy Policy. Please read these terms that are explained in an easy summary and the advanced Full Description here:

Privacy Policy

Just to clarify more, these are the data that might be collected while you are visiting JoopeA’s websites or using it’s services including but not limited to this website, JNews or JAssist:

– Direct data collection

We don’t collect or process your personal data with exception of emails & forms that you deliberately fill out such as comments, Pride registration, direct contact to editorial or newsletter sign up. The forms collect your IP along with your data to protect us against threats & spams but nothing more. You are entitled to remove you data at any time by requesting from contact us form or sending email to [email protected].

– Third parties data collection

We use services of Cloudflare, Mailchimp, Bit.ly, etc. and some of Google services such as Youtube, Analytics, AdWords, AdSence and G-Suite for Business. We have blocked all personal-level data in all these services. However, they usually collect public data such as location (regional level), browser brand & version, Operating System & it’s version, etc.

We have replaced many services to protect user data and kept those who claim their alignment with GDPR. But if you like to read more about the third party services data collection, please read the full Privacy Policy description.

We wish you secure and data protected internet surfing experience… Always!

Privacy Policy

JoopeA Privacy Policy

Summary

JoopeA Foundation and all it’s projects are aligned with the General Data Protection Regulation (GDPR). We do not save, track nor compile users data in any way except:

 • When filling a form for specific activities such as Pride registration, commenting or signing up for newsletters, beside the info that you provide deliberately in the form, we save your IP. This IP is saved only for spam detection and is not being used in any other way. We strongly recommend to use secure VPN always to mask your IP.
 • Our websites store Cookies in your browser history. This Cookies are used for spam filtering. However, it’s possible that other harmful tools such as Malwares, data collectors, Security Services or even hackers get advantages of this Cookies to know that you visited our websites. We strongly recommend to set your browser to delete history automatically by every close.
 • Third party services such as Google Analytics, Cloudflare DDoS protection, etc. do save your general data such as region, browser brand and version, operating system, time of visit, etc. although we tightened their hands as mush as possible to not to include any personal data. The data these services stores is explained below.

 

JoopeA Foundation is aligned with EU GDPR pricacy regulations

Full Description

This Privacy Policy governs the manner in which Stichting JoopeA websites (incl. this one) collects, uses, maintains and discloses information collected from users (each, a “User”) of the JoopeA’s website (“Site”).

Personal identification information

We may collect personal identification information from Users in a variety of ways, including, but not limited to, when Users visit our site, fill out a form, respond to a survey, and in connection with other activities, services, features or resources we make available on our Site. Users may be asked for, as appropriate, name, email address. Users may, however, visit our Site anonymously. We will collect personal identification information from Users only if they voluntarily submit such information to us. Users can always refuse to supply personally identification information, except that it may prevent them from engaging in certain Site related activities.

Non-personal identification information

We may collect non-personal identification information about Users whenever they interact with our Site. Non-personal identification information may include the browser name, the type of computer and technical information about Users means of connection to our Site, such as the operating system and the Internet service providers utilized and other similar information.

Web browser cookies

Our Site may use “cookies” to enhance User experience. User’s web browser places cookies on their hard drive for record-keeping purposes and sometimes to track information about them. User may choose to set their web browser to refuse cookies, or to alert you when cookies are being sent. If they do so, note that some parts of the Site may not function properly.

How we use collected information

JoopeA may collect and use Users personal information for the following purposes:

 • To run and operate our Site
  We may need your information display content on the Site correctly.
 • To improve our Site
  We may use feedback you provide to improve our products and services.
 • To run a promotion, contest, survey or other Site feature
  To send Users information they agreed to receive about topics we think will be of interest to them.
 • To send periodic emails

How we protect your information

We adopt appropriate data collection, storage and processing practices and security measures to protect against unauthorized access, alteration, disclosure or destruction of your personal information, username, password, transaction information and data stored on our Site.

Sharing your personal information

We do not sell, trade, or rent Users personal identification information to others. We may share generic aggregated demographic information not linked to any personal identification information regarding visitors and users with our business partners, trusted affiliates and advertisers for the purposes outlined above. We may use third party service providers to help us operate our business and the Site or administer activities on our behalf, such as sending out newsletters or surveys. We may share your information with these third parties for those limited purposes provided that you have given us your permission.

Electronic newsletters

If User decides to opt-in to our mailing list, they will receive emails that may include company news, updates, related product or service information, etc. If at any time the User would like to unsubscribe from receiving future emails, we include detailed unsubscribe instructions at the bottom of each email or User may contact us via our Site. We may use third party service providers to help us operate our business and the Site or administer activities on our behalf, such as sending out newsletters or surveys. We may share your information with these third parties for those limited purposes provided that you have given us your permission.

Third party websites

Users may find advertising or other content on our Site that link to the sites and services of our partners, suppliers, advertisers, sponsors, licensors and other third parties. We do not control the content or links that appear on these sites and are not responsible for the practices employed by websites linked to or from our Site. In addition, these sites or services, including their content and links, may be constantly changing. These sites and services may have their own privacy policies and customer service policies. Browsing and interaction on any other website, including websites which have a link to our Site, is subject to that website’s own terms and policies.

Advertising

Ads appearing on our site may be delivered to Users by advertising partners, who may set cookies. These cookies allow the ad server to recognize your computer each time they send you an online advertisement to compile non personal identification information about you or others who use your computer. This information allows ad networks to, among other things, deliver targeted advertisements that they believe will be of most interest to you. This privacy policy does not cover the use of cookies by any advertisers. You may learn more about opting out of major ad networks at https://websitebuilders.com/tools/advertiser-opt-out/.

Google Adsense

Some of the ads may be served by Google. Google’s use of the DART cookie enables it to serve ads to Users based on their visit to our Site and other sites on the Internet. DART uses “non personally identifiable information” and does NOT track personal information about you, such as your name, email address, physical address, etc. You may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy at http://www.google.com/privacy_ads.html

Changes to this privacy policy

JoopeA has the discretion to update this privacy policy at any time. When we do, we will post a notification on the main page of our Site. We encourage Users to frequently check this page for any changes to stay informed about how we are helping to protect the personal information we collect. You acknowledge and agree that it is your responsibility to review this privacy policy periodically and become aware of modifications.

Your acceptance of these terms

By using this Site, you signify your acceptance of this policy. If you do not agree to this policy, please do not use our Site. Your continued use of the Site following the posting of changes to this policy will be deemed your acceptance of those changes. This privacy policy was built the web’s favorite privacy policy generator.

Contacting us

If you have any questions about this Privacy Policy, the practices of this site, or your dealings with this site, please contact us.

 

 

Change Logs:
This document was last updated on April 28, 2018

 

Tomorrow is positive!

Million Positive Faces Campaign #millionpositivefaces

HIV is not a death sentence quite a sometime now.  However, HIV positive people are still facing discrimination all around the world in all aspects of their lives.

This is where the #MillionPositiveFaces campaign comes in to show the solidarity of all of us with HIV+ people. The campaign is an initiative of Hiv Vereniging in cooperation with ViiV Healthcare and het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis.

Use this link to participate in the campaign: https://www.millionpositivefaces.nl/joopea/doemee

We at JoopeA believe in positive and hopeful future and fight side by side with every human being who fights against discrimination. This is why we as JoopeA have joined the campaign. Some of our team’s pictures are here:

 

JoopeA has been chosen as one of the LGBTIQ Rights headliners

True Colors 2018

On Sunday, January 28th, Amsterdam was hosting the annual True Colors event. the COC Nederland organized this annual event this year for the sixth time with participants from more than two thousand Queer Rights Activists from more than three hundred different organizations.

In the past years, known members of the COC or reputed politicians started the ceremony. But this year True Colors started with delegates from six organizations. Those organizations were selected as the headliners of Queer Rights in The Netherlands. The selection was based on their influence in The Netherlands and their mission.

We are very glad that JoopeA was among those six. The other selected organizations were: “Pos en Proud” in support of HIV positive LGBTIQs, “Roze 50+” supporters of queers who are older than 50, “Gerda Kreeft” supporters of deaf queers, “Expreszo” a publisher with more than thirty years of experience which has been running by teenage and young queers and “Trans United” which supports transgender people in The Netherlands.

JoopeA Foundation held IranPride in The Netherlands for the first time in 2017. This event was the biggest gathering of Iranians with different ethnicities, political opinions, genders and sexual orientations in support of Human Rights of LGBTIQ people. Additionally, JoopeA’s members who have a long history as human rights defenders are part of the founders and organizers of IranPride day in 2010. Iran Pride day is the last Friday of July and is being celebrated since 2010.

COC chose JoopeA as one of the most progressive groups regarding Queer Rights in The Netherlands and one of the headliners, because of the importance and difficulty of JoopeA’s activities which increases acceptance and tolerance for LGBTIQ people in societies such as Iran.

Here are some pictures from the ceremony:

This slideshow requires JavaScript.

Iranian LGBTIQ activists statement in support of #IranProtest

Iranian LGBTIQ ogrs statement in favor of #IranProtests

We Stand Together and Move Forward to Exercise Our Rights

Iranian LGBTIQ (queer*) community:

 

In all these years, LGBTIQ community alongside with other groups, not only have been observing protests and uprising of Iranian people, but they have been part of it as well. This year, we as a group of Iranian queer community, state our full support for Iranian people and we ask all Iranian around the world not to forget to fight for equal rights in all aspects including gender equality and LGBTIQ community rights.

The article 20 of Universal Declaration of Human Rights declares everyone right to have freedom of peaceful assembly and association. We also recognize everyone right to have a peaceful demonstration and protests as part of efforts to achieve equality and democracy in a society. Therefore, nonviolent demonstrations are basic rights of each person which is brought into laws in international communities and Iran. However, our society continuously being pushed out and LGBTIQ activists have been hiding their identities and hence leave the country.

In the last 4 decades, Islamic Republic of Iran government not only has been playing a direct role in punishing people, but also has been very active in promoting hatred against LGBTIQ community all around the world. Iranian government officials are proud to do such activities and these pressures forces thousand Iranian people from queer community to leave Iran and seek asylum in other countries.

We, Iranian LGBTIQ activists, request support from politicians and activists in Iran and all around the world and we demand their help to improve the situation of Iranian queer community until we achieve the equal rights.

We also appeal to social activists to not forget Intersectional people rights and  to remember that students, women, teachers, workers, and minorities from different cities and villages are part of the LGBTIQ community. In Iran society, due to toxic environment against LGBTIQ community, people from different sexual orientations are not in liberty to exercise their rights and make sure their voices are heard, hence they are victims of inequality from different legal and social aspects.

We, as part of the LGBTIQ community, would like to ask all social movements especially women movements to promote gender equality goal and invite them to remember other sexual orientations in their conversations and not to encourage Heteronormative and Cisnormative dialogues.

JoopeA Foundation, Spectrum, Radio Ranginkaman

 

* “Queer” is used as equivalent of LGBTIQ+ (Lesbian, gay, bisexual, transgender, intersex, queer, etc.) which is more inclusive.